Lyžování v oblasti Osttirol

Oblast s názvem Osttirol leží až na úplném jihu Tyrolska. Hraničí s Korutany a Salcburskem a jižní hranice je pak společná s Itálií. Při pohledu na působivá panoramata masivů Hohe Tauern a Kamische Alpen se dají v regionu Osttirol prožít doslova nepopsatelné pocity volnosti a svobody.

Za dobré viditelnosti lze odtud spatřit těžko uvěřitelných 60 alpských vrcholů, jejichž výška přesahuje 3.000 metrů. Dobře je odtud vidět až na nejvyšší horu Rakouska Grossglockner. Ten se nachází ve výšce bez 2 metrů 3.8 kilometru. Blízký Grossvenediger dosahuje výšky 3.674 metrů nad moře. Majestátnou siluetu dokreslují též vzdálenější vrcholky Dolomit na území Itálie. Kdo již takový pohled měl to štěstí spatřit, jistě potvrdí, že už kvůli němu stojí za to do oblasti Osttirol vyrazit.

Centrum oblasti Matrei patří do známého skiareálu Kals – Matrei. Okolní lyžařské obce Virgen, Prägraten a Kals lákají lyžaře na své kvalitní a upravené sjezdovky.

Opravdovým zážitkem je dvanáct kilometrů dlouhý sjezd z vrcholu Cima Ross. V případě, že lyžaře omrzí sjezdové lyžování, je jim k dispozici řada vedlejších aktivit. K nim se řadí kupříkladu paragliding, projížďky na saních, výpravy po okolí na sněžnicích nebo noční procházky s hořící pochodní v ruce.

Okolí Matrei je populární i mezi běžci na lyžích. Těch na jih Rakouska cestuje každým rokem celá řada. Důvodem je skutečnost, že právě tady je jim k dispozici více než 50 kilometrů upravovaných běžeckých stop. Svým schopnostem odpovídající stopu tu najdou jak úplní začátečníci, tak i pokročilí běžci a bruslaři.

O přepravu návštěvníků na svahy se stará téměř 70 lyžařských vleků. Vleky zabezpečují svižnou a komfortní přepravu bez dlouhých front. Součet délky místních sjezdovek dosahuje více než 320 kilometrů a bezpochyby splní veškerá očekávání každého náruživého lyžaře.

Z celkového počtu je něco málo přes 90 kilometrů snadných, technicky nenáročných sjezdovek. Skoro 2 stovky kilometrů tvoří nejoblíbenější středně náročné červené tratě. Více než 50 kilometrů se pak vinou nejnáročnější sjezdovky pro zkušené jezdce.

V oblasti se dá pořídit lyžařský pas SkiHit, který platí ve skiareálech Matreier Goldried, Kalm am Grossglockner, celém Východním Tyrolsko a též oblast v Korutanech Mölltalský ledovec a Ankogel. Druhou možností je skipas Top SkiPass Gold, který platí na všechna střediska Východního Tyrolska a Korutan.