Rakouské údolí Pitztal

Do rakouského údolí Pitztal směřuje každým rokem značné množství příznivců lyžování. Po relativně dlouhé cestě je jim odměnou sněhová pokrývka výborné kvality a hlavně zdejší ledovec Pitztal. Jeho existence je důvodem, proč v Pitztalu se začíná lyžovat již začátkem září a končí se až v květnu.

Na ledovci Pitztal, včetně nedaleké oblasti Rifflsee, je sjezdařům nabízeno celkem 68 km sjezdovek. Volit lze mezi nejlehčími modrými sjezdovými tratěmi až po ty nejtěžší černé.

Pitztalské údolí se nachází necelých 70 km na západ od města Innsbruck. Spolu s Ötztalem a Kaunertalem utvářejí tři nejdůležitější lyžařské areály v ötztalských Alpách. Lyžaři by měli mít při cestě do Ötztalu na paměti, že během lyžování na Pitztalském ledovci se návštěvníci nalézají ve výšce přes 3.400 metrů nad mořem, kde je ovzduší skoro o polovinu řidší než v údolí.

Cesta na ledovec začíná na samém konci údolí. Automobil je třeba zanechat, stejně jako v ostatních alpských lyžařských areálech, na místním parkovišti. Lyžaři se dostanou vzhůru nejrychlejší podzemní dráhou v Rakousku s názvem Pitzexpress, která je v provozu již více než 30 let. Pitzexpress má přepravní kapacitu více než 1600 lidí.

V údolí jezdí pravidelně autobus pro lyžaře, tudíž doprava k areálu Rifflsee trvá jen několik málo minut. Oblast Rifflsee ocení hlavně rodiny se svými ratolestmi, protože se tu nalézají hlavně široké sjezdovky s mírným klesáním. Pro ty nejmenší zde byla dokonce vybudována speciální lanová dráha.

Bezprostřední okolí Pitztalského ledovce se neustále vyvíjí tak, aby během zimy uspokojilo veškeré tužby a přání lyžařů, kteří se rozhodli tuto tyrolskou oblast navštívit. Mezi horké novinky patří například zdejší snowboardový park, kde si hlavně boardeři a zkušení jezdci budou moci vyzkoušet své jezdecké umění na řadě překážek.

Dokonalé podmínky zde objeví skialpinisté a freerideři. Na ty zde čeká oblíbený sjezd ze sedla Mittelbergjoch, které se nalézá ve výšce 3.160 metrů, dolů do údolí.

Byla by škoda alespoň jednou za pobyt nenavštívit nejvýše položenou restauraci v Rakousku s názvem Café 3440. Horký nápoj se zákuskem si mohou hosté vychutnávat při úchvatném výhledu na úžasné panorama okolních hor.