Sölden

Na západě Rakousku, v Ötztalském údolí, leží významné lyžařské středisko Sölden. Lyžovat se tady dá od října do května, a to především díky ledovcům Rettenbach a Tiefenbach. Nejvyšší bod, kam se mohou turisté na lyžích dostat, se nachází ve výšce 3.340 metrů. Součástí této lyžařské oblasti jsou i další vrcholy Gaislachkogl a Giggijoch, na kterých byly vybudovány další sjezdovky.

Na první pohled se zdá, že celé středisko Sölden nelze během jednoho dne na lyžích projet. Kdo ale není úplný začátečník, během jednoho dne stihne projet všechny možnosti, které Sölden nabízí. A během dalších dnů si už bude moci vybírat jen ty sjezdovky, které považuje za nejlepší.

solden-otztal

Středisko Sölden je připraveno na velký počet návštěvníků. Jsou tady 2 parkoviště, od kterých jezdí kabinové lanovky nahoru ke sjezdovkám. Na konci lyžování je samozřejmě možné se stejnými lanovkami vrátit zpět na parkoviště. Nebo je možné absolvovat sjezd do údolí přímo na lyžích. Jen je třeba v nižších pasážích počítat s horší kvalitou sněhu kvůli nižší nadmořské výšce v případě slunečních dní a vyšších teplot. Mezi jednotlivými kopci a ledovci lze k přepravě využít kabinových lanovek s tím, že není nutné sjíždět až dolů do údolí.

V Söldenu však na lyžaře nečekají jen sjezdovky, ale také několik vyhlídkových bodů. Největším zážitkem, který rozhodně stojí za vyzkoušení, je visutá plošina, která je součástí tzv. BIG 3 vyhlídek. Z ní se jejím návštěvníkům pod nohami rozprostírá pouze zasněžený prostor a vrcholky okolních hor. A vůbec nezáleží na tom, po kolikáté kdo v Söldenu je. Pokaždé budou turisty ohromovat panoramata a výhledy, které jsou v této části Rakouska nezapomenutelné.

solden-vyhlidka

Z pohledu restaurací a občerstvení na svazích se nedá Söldenu nic vytknout. Restaurační zařízení nabízejí svým hostům velký výběr a kvalitu. Samozřejmě je ale nutné počítat s vyššími cenami než v České republice. Sklenice nealkoholického nápoje stojí asi 2,50 EUR, hlavní jídlo je možné pořídit už od 5 EUR. Reálně je ale třeba počítat s cenou minimálně 8 EUR. Prakticky všude je nabídka podobná: polévky, různé druhy masa a hranolky, těstoviny, pizzy a velký výběr salátů a dezertů. Klasikou jsou pak knedlík s mákem a vanilkovým přelivem nebo štrůdl s vanilkovým přelivem.

Sölden nabízí těm z lyžařů, kteří se rozhodnou strávit svou zimní dovolenou v Rakousku právě tady, nabízí krásná panoramata, velký výběr upravených sjezdovek pro všechny typy lyžařů a dostatek míst pro občerstvení a odpočinek. A pokud navíc bude přát i počasí, tak na čas strávený v tomto lyžařském středisku bude stát za to.