Lyžování na Stubaii

Stubaitalské údolí (zkráceně Stubai), končící stejnojmenným ledovcem, je vzdáleno cca. čtyřicet km jižně od proslaveného rakouského centra lyžování Innsbrucku. Rozloha ledovce Stubai v zimním období dělá úctyhodných 12 kilometrů čtverečních. Jedná se tak o nejrozsáhlejší lyžařskou oblast ze všech rakouských skiareálů. Příznivci sjezdového lyžování si tu mohou užívat svou oblíbenou činnost po celý rok.

Ve vztahu ke složení přírodního ledovcového sněhu se na svazích v areálu Stubaiského ledovce a jeho okolí nacházejí v libovolný den sezóny dokonale upravené svahy. Na návštěvníky zde čeká 50 kilometrů lehkých tratí, 35 kilometrů středně obtížných sjezdovek. K dispozici je tu dokonce i několik málo kilometrů technicky obtížných tratí. Ty v žádném případě neurazí ani ty nejzkušenější sjezdaře.

Příznivcům snowboardingu zde vybudovali boarderpark s atraktivními překážkami. Zdatní jezdci se mohou v oblasti Stubai těšit na dvě závodní sjezdovky. Na soutěživé typy tu je přichystána trať s měřením rychlosti.

Též příznivci severského lyžování si v okolí Stubaiského ledovce přijdou na své. Přímo v areálu ledovce je běžcům po celou sezónu k dispozici 4,5 km dlouhý běžecký okruh. Vynikající sněhové podmínky tu čekají jak na alpské lyžaře, tak na běžce na lyžích, od začátku října do začátku června.

Pověstnou třešničkou na dortu pro nadšené freeridery je místních 20 kilometrů červených neupravených sjezdovek. Na nich je možné absolvovat adrenalinovou jízdu v závějích čerstvě napadaného sněhu.

Začátečníci, vyhledávající spíše lehké tratě, se nejčastěji vydávají na svahy jako jsou Schaufelschuss, Eisjochferner a Gamsgartner.

Protřelí sjezdaři pak cestují přímo do ledovcového areálu, ze kterého se dolů vine sjezdařská delikatesa v podobě desetikilometrového sjezdu Wilde Grube.

O bezproblémovou dopravu sportovců na svahy se na Stubaii stará 24 moderních vleků. Ty je vyvážejí ještě několik desítek metrů nad kótu 3.000 metrů nad mořem.