Lyžování ve středisku Nauders

V Rakousku, na trojmezí mezi Tyrolskem, Itálií a Švýcarskem, je k nalezení známá lyžařská oblast. Ta zasahuje současně do všech dříve jmenovaných evropských zemí. Jde o středisko Nauders na rakouském území, St. Valentin v Itálii a Schöneben ve Švýcarsku. Přepravu mezi těmito středisky, jejichž vzdálenost od sebe nepřesahuje 5 kilometrů, zajišťují pravidelně jezdící lyžařské busy.

Na lyžaře čeká v Nauders a okolí přes 110 kilometrů nejrůznějších sjezdových tratí. A vzhledem k výšce, v jaké se všechna střediska nalézají, i téměř dokonalé lyžařské podmínky v průběhu celé zimní sezóny.

Zkušení jezdci, vyhledávající náročné tratě, se zde mohou cítit jako v lyžařském nebi. Perfektní podmínky pro zdatné sjezdaře nabízí hora Tschayeck. Z jejího vrcholu se dolů vinou ty nejlepší sjezdy z celé oblasti. Nejdelší místní sjezd je dlouhý úctyhodných 9 kilometrů a lyžaři při jízdě na tomto svahu výškově překonají téměř 1.5 kilometru.

Z celkového počtu 110 kilometrů sjezdových tratí je asi 25 km černých, něco přes 50 km červených a konečně téměř 40 km modrých sjezdovek.

Na běžce na lyžích zde čeká přes 90 kilometrů běžeckých stop. Na nich si na své přijdou jak úplní běžečtí začátečníci, tak běžci preferující bruslařský styl. Ve výšce 1.500 metrů vede dokonce trasa z jižního Tyrolska až do švýcarského Scuolu.

Středisko Nauders rozhodně netrpí nedostatkem přírodního sněhu. Ale pro případ, že by přírodní nadílka sněhu nebyla dostatečná, mají v Nauders připravené zasněžovací zařízení s bohatě dimenzovanou kapacitou.

Vyznavače freestylu a boardery bezpochyby potěší halfpipe u stanice Bergkastel. Ta byla vybudována dle parametrů pro vrcholné snowboardové soutěže. Dalším oblíbeným lákadlem je osmikilometrová sáňkařská dráha, která je nejdelší dráhou v Tyrolsku.

Zdejší nezapomněli ani na občerstvení lyžařů a na sjezdovkách se nachází několik restaurací. Mezi nejvyhlášenější patří restaurace u stanice Bergkastel, která se nachází ve výšce 2.200 metrů. Jedná se o nově opravenou panoramatickou restauraci s překrásným výhledem na masivy hor a dobrým jídlem.