Rakouský Rauris

Ti z turistů, co se vydají na jih od města Salcburk, dorazí po necelých 90 kilometrech cesty ke kouzelné vesničce jménem Rauris. Ta má jen necelé 3.000 stálých obyvatel. Jde ovšem o populární lyžařské středisko, které leží v přímo v centru Vysokých Taur. Obec Rauris byla vybudována ve výšce 950 metrů nad mořem a může se pochlubit více než stoletou historií.

I když jde o malé středisko zimních sportů, je zde k dispozici moderní zařízení na výrobu umělého sněhu. To na upravených sjezdovkách přispívá k téměř dokonalým lyžařským podmínkám v průběhu celé zimní sezóny. Raurisu doslova vévodí pohoří Hohe Tauern, na jehož svazích bylo vybudováno přes 30 kilometrů různě obtížných tratí.

Rakouské středisko Rauris vyhledávají příznivici lyžování, kteří požadují klidné a pohodové lyžování. Oceňují jej i lyžaři, kteří chtějí trávit svůj volný čas ve střediscích, kde není hlava na hlavě.

Častými návštěvníky jsou i rodiny s dětmi. Rodiče bezpochyby ocení mírné modré sjezdovky, určené především pro začátečníky. Též je třeba zmínit místní školy lyžování, kterých je v okolí Raurisu celá řada. V nich profesionální školitelé rádi vypilují styl zájemců o alpský styl jízdy na lyžích. Na své si zde přijdou i freerideři. Ti musí svůj výběr tratí směřovat do severovýchodní části střediska, kde se nachází svahy s čerstvě napadaným sněhem.

Spoustu turistů, kteří do Raurisu přijíždějí, překvapuje, kolik se toho v tak malém lyžařském areálu, jako je právě Rauris, nalézá. Nabídka je skutečně široká a tak jsou neopodstatněné obavy, že by si zde každý lyžař nenašel svah, který bude vyhovovat právě jemu. Celá lyžařská oblast se dělí na 2 podoblasti.

Rozsáhlejší je Heimalm, na který vede šestimístná gondola. Menším je Kreuzboden, kde byla vybudována sedačková lanovka. Lyžařům je k dispozici též nová lanovka, vedoucí na vrchol Raurisu do výšky 2.175 metrů. Do rozsáhlejšího areálu Heimalm míří též vyznavači snowboardingu, kteří se chtějí svézt v místním funparku (informace v němčině).

Jak již bylo popsáno o několik řádek výše, v poslední době stále populárnější Rauris se hodně zaměřuje na děti. Ale též na to, aby se právě zde nenudili nejen ony, ale též jejich dospělý doprovod. Z toho důvodu se zde během zimní sezóny pořádají nejrůznější akce, jako jsou kupříkladu závody psích spřežení nebo tůry s hořící pochodní po okolí.