Rakouské údolí Lavanttal

Lavanttalské údolí a jeho čtyři lyžařské oblasti Koralpe, Weinebene, Klippitztörl a Hebalm, nabízí lyžařům kolem 90 kilometrů perfektně udržovaných sjezdových tratí. Cestování autem z našeho hlavního města netrvá dlouho, Lavanttal je vzdálen necelých 600 kilometrů. A tak si lze jen po několika hodinách strávených v autě užívat v Rakousku skvělou zimní dovolenou s výbornými sněhovými podmínkami.

Korutanský Lavanttal se nachází v nadmořských výškách 700 – 2.100 metrů. Ve středisku Koralpe bylo vybudováno 29 kilometrů sjezdových tratí v nadmořské výšce 1.500 – 2.100 metrů. V Klippitztörl je to 28 km lyžařských tratí ve výškách 1.500 – 2.100 m.n.m.. O poznání menší je středisko Hebalm, nabízející “jen” 11 kilometrů sjezdovek ve výškách 1.050 až 1.400 metrů. Ve Weinebene se pak nachází 22 kilometrů sjezdovek ve výšce 1.580 až 1.886 metrů.

Obtížnost sjezdovek v Lavanttalu je ponejvíce středně těžká, červených sjezdovek je zde téměř 70%. Modré lehké sjezdovky čítají necelých 25% všech zdejších tratí a náročných černých sjezdovek tu je jen asi 9%.

Lavanttalské lyžařské terény lákají jak příznivce alpského lyžování, tak i milovníky běžek. Pro ty jsou zde udržovány různě obtížné trasy pro běh na lyžích, přičemž ty nejnáročnější dosahují délky úctyhodných 24 kilometrů.

V oblasti bývají udržována i četná kluziště, dráhy pro jízdu na saních a curlingové dráhy ve volné přírodě. Celá oblast má 28 lanovek a vleků, které zajišťují plynulý provoz bez dlouhých front. Přepravní kapacita pro Lavanttal se ustálila na naprosto dostačující hranici 34.000 osob za hodinu.

Do Lavanttalu míří též rodiny s dětmi a začínající lyžaři, kteří mohou své čerstvě nabyté znalosti trénovat na některé ze zdejších cvičných sjezdovek. zdatné jezdce zase jistě nadchnou sjezdovky FIS/EC či příležitost zajezdit si v hlubokém sněhu.

Za náročný den na svazích se lyžaři právem odměňují v některé z mnoha místních horských chat. Do nich směřují nejčastěji za teplým nápojem a chutným občerstvením. V nadmořské výšce 2.100 si pak mohou vychutnávat dostatek sluníčka a krásného výhledu.

Do Lavanttalu směřují turisté nejen v průběhu zimní sezóny za perfektním lyžováním, ale i v létě za vysokohorskou turistikou. To je pochopitelné, vždyť středisku Lavanttal se obvykle přezdívá ráj Korutan.